21 wrz Jak dobrać pompę ciepła
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które pozwala nam pozyskanie przyjaznej dla środowiska energii z otoczenia np. z gruntu, wody czy powietrza. Jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale także korzystne pod względem ekonomicznymi. Nic zatem dziwnego, że urządzenia tego typu stanowią coraz częściej wybierane rozwiązanie.
W jaki sposób działa pompa powietrza?
Urządzenie wykorzystuje energię termiczną zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu, następnie zamienia ją w energię cieplną o wyższej temperaturze i przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej.
Ze względu na to, że urządzenie pozyskuje energię z zewnątrz i jej nie wytwarza, nie ma potrzeby stosowania żadnego rodzaju paliwa. Taka sytuacja sprawia, że do eksploatacji pompy ciepła niezbędne są niewielkie ilości energii elektrycznej. Dzięki temu urządzenie może spowodować znaczne obniżenie opłat związanych z ogrzewaniem. Ilość wykorzystanej energii elektrycznej jest bowiem dużo niższa niż pozyskanej. Za każdy zużyty kilowat prądu, pompa energii pozwala pozyskać nawet 7 kilowatów energii przeznaczonej do ogrzania budynku lub wody użytkowej.
W jaki sposób należy dobrać pompę cieplną dla danego domu?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, różniących się między sobą mocą oraz innymi parametrami. Kluczem do wieloletniego satysfakcji podczas wieloletniego korzystania z pompy będzie zatem wybór właściwego modelu. Bardzo istotne jest dobranie urządzenia w taki sposób, by w 100% pokrywało zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą, w przypadku danej temperatury na zewnątrz, przy której korzystanie z pompy będzie dla nas opłacalna.
Od tego będzie zależało bowiem, czy konieczne będzie korzystanie jeszcze z innego źródła cieplna. Dla naszego kraju temperatura obliczeniowa wynosi od –16 do 24 stopnia C. Jeśli w takich warunkach moc grzewcza będzie niższa niż zapotrzebowanie grzewcze budynku, konieczne będzie korzystanie z dodatkowego źródła ciepła, wspomagającego pompę ciepła w trakcie najzimniejszych dni.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Oczywiście najważniejszy parametr to, wspomniana powyżej, moc grzewcza. Warto jednak zwrócić uwagę również na moc chłodniczą, moc elektryczną oraz współczynnik COP. Każdy z tych wskaźników pozwoli precyzyjnie dobrać urządzenia do potrzeb budynku, który pompa ciepła będzie obsługiwać.
Moc grzewcza
Jest to parametr, którzy określa energię dostarczaną do instalacji. Powinna ona być dostosowana do potrzeb budynku. Jeśli moc grzewcza będzie zbyt niska, urządzenie nie będzie w stanie sprostać potrzebom grzewczym obiektu. W przypadku, gdy będzie zbyt wysoka, zużycie prądu będzie wyższe niż optymalne.
Zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą będzie odmienne, zależnie od powierzchni obiektu oraz jego typu. Stare budynki, mające niskiej jakości izolację, mogą potrzebować nawet 100 W/m2, podczas, gdy domy przeciętnie ocieplone zaledwie 50/m2, dobrze izolowane 40W/m2, niskoenergetyczne 30W/m2, a pasywne tylko 10W/m2.
Moc chłodnicza
Jest to wskaźnik, który definiuje maksymalną moc, z jaką sprężarka może pobierać energię cieplną ze źródła dolnego. Chcąc obliczyć ten współczynnik, należy odjąć moc elektryczną od mocy grzewczej. Jest to istotne, jeśli latem chcemy wykorzystywać pompę cieplną do chłodzenia pomieszczeń.
Moc elektryczna
Jest to maksymalna ilość energii, jaką może wykorzystywać sprężarka. Od tej wartości będą zależały nasze wydatki na prąd, związane z wykorzystaniem pompy ciepła.
Współczynnik COP
Współczynnik wydajności cieplnej stanowi porównanie mocy grzewczej do energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia urządzenia. Im będzie wyższy, tym będzie efektywna będzie pompa cieplna.
Nie wiesz na jaki model się zdecydować?
Wybór właściwego urządzenia może być trudnym zadaniem. Nie oczekujemy oczywiście, że nasi klienci samodzielnie podejmą właściwą decyzję. Właśnie dlatego zatrudniamy doświadczonych, w pełni wykwalifikowanych pracowników, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją fachową wiedzą i pomagają klientom w doborze właściwych rozwiązań. Jeśli nie wiesz na jakie urządzenie się zdecydować, czym prędzej skontaktuj się z nami!