Szwedzkie pompy ciepła powietrze/woda ENERGY SAVE ogrzewają coraz więcej polskich domów.

 W trakcie budowy domu jak i przy modernizacji kotłowni coraz częściej trafiamy na pojęcia związane z darmową, zieloną energią i źródłami odnawialnymi. Pod tymi pojęciami nie kryje się nic innego jak wszechobecna wokół nas darmowa, niskotemperaturowa energia ukryta pod ziemią, w wodzie i otaczającym nas powietrzu. Ten ogromny magazyn darmowego ciepła możemy w sposób ekonomiczny z powodzeniem wykorzystać do ogrzania naszego domu jak też do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzeniem, które jest w stanie „zagospodarować to dobro” jest właśnie pompa ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem, do którego dostarczamy ciepło o niskiej temperaturze, następnie w wyniku procesów termodynamicznych zachodzących w układzie chłodniczym, zostaje podniesione do wyższej temperatury i wykorzystane w naszym systemie grzewczym do ogrzania domu i wytworzenia c.w.u. Samo to urządzenie jest tylko częścią naszego systemu grzewczego, który możemy podzielić na trzy części:

  1. dolne źródło – to miejsce skąd czerpiemy zieloną energię np. powietrze lub grunt
  2. pompa ciepła – urządzenie elektryczne podnoszące energię z dolnego źródła na wyższy parametr, z wykorzystaniem energii elektrycznej zużywanej przez sprężarkę (kompresor), odpowiedni do potrzeb grzewczych budynku
  3. górne źródło – instalacja grzewcza (ogrzewanie podłogowe, grzejniki) wewnętrzna w domu, gdzie następuje odbiór energii wytworzonej przez pompę ciepła

Podstawowa klasyfikacja tych urządzeń sprowadza się do podziału na pompy powietrzne i gruntowe. Sama idea wykorzystania darmowej energii poprzez pompy ciepła zrodziła się w Skandynawii, a dokładnie w Szwecji. Można śmiało powiedzieć, że pompy ciepła projektowane na rynek skandynawski, świetnie sprawdzą się również w polskim, niewiele odbiegającym od skandynawskiego klimacie.

Pompa ciepła powietrze/woda – efektywne ogrzewanie i chłodzenie.

ENERGY SAVE wytwarza pompy ciepła typu powietrze/woda, które transferują energię z powietrza zewnętrznego do systemu grzewczego.
Pompy ciepła efektywnie wytwarzają ciepło do temperatury zewnętrznej -25°C, zarówno na potrzeby ogrzewania jak i ciepłej wody użytkowej. Jest ona tak skonstruowana, że COP przy temperaturze -15oC sięga 2,64 dla standardowej temperatury ładowania ogrzewania podłogowego 35oC, co potwierdza wysoką sprawność urządzeń w naszym klimacie.
Technologia inwerterowa pozwala na przekazywanie do domu dokładnie takiej ilości ciepła, jaka jest wymagana w danym momencie, co ma swoje przełożenie na obniżenie rachunków. Szczególnie ważne jest to w okresach przejściowych – jesienią i wiosną, kiedy to praca ze zmniejszoną prędkością kompresora przyczynia się do podniesienia współczynnika COP.


ENERGY SAVE ma rozwiązania zarówno dla nowych domów jak i osób chcących wymienić, czy rozbudować obecnie istniejącą kotłownię.

Dla nowych domów przygotowany został zestaw AWT składający się z jednostki zewnętrznej o mocach 6, 9, 11 i 13 kW oraz jednostki wewnętrznej, która stanowi kompletną kotłownię. Jednostka wewnętrzna składa się z 250 l zbiornika wykonanego ze stali nierdzewnej z zatopioną wężownicą do wytwarzania ciepłej wody użytkowej (system Legionella-free), zaworu przełączającego, grzałki, grupy bezpieczeństwa i zbiornika przeponowego. Dla inwestora niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że cała kotłownia zmieści się na niecałym 1 m2, dla instalatora natomiast szybkość montażu i pewność działania.
Jest to idealne rozwiązanie dla domów z ogrzewaniem podłogowym. Przy ogrzewaniu grzejnikowym lub mieszanym możemy rozbudować system o wąski zbiornik, który ma tylko 37 cm średnicy.

  

Dla osób chcących rozbudować swoją kotłownię mamy wersję AWH, bazującą na tych samych jednostkach wewnętrznych  rozbudowanych o moc 20 kW. Tutaj inwestor wspólnie z instalatorem może zbudować kotłownię, która najlepiej będzie współgrała z obecnym systemem grzewczym. Pompa ciepła może współpracować z instalacją z ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym, zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Może grzać i chłodzić oraz automatycznie załączać dodatkowe źródło ciepła, przez co kotłownia pracuje całkowicie automatycznie, co ma bardzo duże znaczenie, szczególnie dla osób starszych i przeprowadzających się z miasta do nowego domu.

Innym, często niedocenianym zastosowaniem pomp ciepła powietrze/woda jest podgrzewanie samego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Mamy szereg instalacji, gdzie wspólnoty mieszkaniowe zdecydowały się na takie rozwiązanie, co spowodowało kilkukrotne zmniejszenie rachunków za media.

 

Przyszli inwestorzy powinni szukać produktów renomowanych firm, specjalizujących się w produkcji pomp ciepła. Dobrym kierunkiem na pewno jest wybór szwedzkiej myśli technicznej, gdzie tak naprawdę zrodził się pomysł wykorzystania otaczającej nas energii w pompie ciepła.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę dystrybutora w Polsce www.PowerOfGreen.eu